Podatkowe skutki sprzedaży auta poleasingowego

Gdy osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą sprzedaje nabyte po zakończeniu umowy leasingu auto osobowe, które po wykupieniu od leasingodawcy nie było wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, a jedynie do celów osobistych, to z tytułu tej transakcji nie powstaje u niej przychód firmowy. Środki pieniężne uzyskane z tej sprzedaży mogą jednak wygenerować przychód podatkowy ze źródła, jakim jest sprzedaż rzeczy, w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem przychód taki jednak w ogóle nie powstaje, gdy zbycie samochodu następuje po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym wykupiono je z leasingu. Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 czerwca 2017 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.53.2017.1.RR.

bmw-918408_1920

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykorzystuje w działalności gospodarczej samochód osobowy użytkowany na podstawie umowy leasingu. W okresie trwania umowy obciąża firmowe koszty podatkowe ratami leasingowymi oraz pozostałymi kosztami związanymi z jego użytkowaniem. Po zakończeniu umowy rozpatruje możliwość wykupienia auta, jednak nie zamierza użytkować go w działalności gospodarczej – będzie je wykorzystywał wyłącznie do celów osobistych. Jednocześnie rozważa ewentualną sprzedaż tego samochodu po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpi jego wykupienie z leasingu. Podatnik miał wątpliwości, czy dokonując sprzedaży auta poleasingowego w opisanych okolicznościach będzie zobowiązany do opodatkowania uzyskanych w wyniku tej transakcji środków pieniężnych. O rozstrzygnięcie wątpliwości zwrócił się do organu podatkowego.

Przedstawiając własne stanowisko w tej sprawie, które organ podatkowy uznał za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny, podatnik stwierdził, że nie wystąpi u niego obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Sprzedaż samochodu osobowego nabytego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, który nie został wprowadzony po wykupie do firmowego majątku i wykorzystywany był jedynie do celów osobistych przez okres ponad 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie generuje bowiem przychodu ze sprzedaży rzeczy. Z racji niewprowadzenia do działalności nie generuje również przychodu firmowego.

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 49 (1403) z dnia 19.06.2017, strona 1

Autor: Agata Cieśla