ODWIEDŹ NAS

ul. Dobrowoja 3/4
04-003 Warszawa

NAPISZ

optimum-waw@home.pl

ZADZWOŃ

(0-22) 465-85-39
+48 535-202-988
+48 535-20-20-23

FAX

(0-22) 468-82-96

 

Odwiedź nas w biurze!

Siedziba biura rachunkowego OPTIMUM to południowa Warszawska Praga (Grochów). Z centrum stolicy można dostać się do nas korzystając z autobusów, tramwajów oraz kolei podmiejskiej kursującej z różnych części Warszawy w kierunku dzielnicy Praga Południe. Biuro rachunkowe mieści się przy ulicy Dobrowoja, dokładnie między ulicą Grochowską, a Aleją Waszyngtona.

OPTIMUM - Biuro Rachunkowe Warszawa Praga Południe - dzielnica z lotu ptaka

WE ♥ WARSZAWA PRAGA POŁUDNIE

Praga to historyczny obszar, który obejmuje prawobrzeżną część Warszawy. Nazwa Praga wywodzi się od słowa prażyć, który oznacza wypalanie lasu porastającego dawniej te tereny. Okazuje się więc, że źródłosłów jest całkiem inny niż w przypadku czeskiej Pragi, której nawa wywodzi się od słowa prah, a więc próg (znajdował się on na Wełtawie).

Najstarsze praskie osady to Bródno i Kamień (Kamion). W wieku XII na terenach współczesnej Pragi istniała wieś Targowe Wielkie, która odgrywała duże znaczenie w przeprawie prze Wisłę. Sama nazwa Praga została po raz pierwszy odnotowana w dokumentach w roku 1432. Rozwijała się dość mocno  uwagi na bliskie sąsiedztwo Warszawy. Dzięki temu w roku 1648 król Władysław IV nadał jej prawa miejskie. Centrum Pragi znajdowało się początkowo w okolicach obecnej ulicy Ratuszowej, Tam też, jak sama nazwa wskazuje, mieścił się ratusz. Praga została dość mocno zniszczona w czasie potopu szwedzkiego i wojny północnej. W roku 1792 dzięki ustawie „Prawo o miastach” stała się częścią Warszawy.

Wkrótce Praga ponownie została zniszczona, tym razem w czasie insurekcji kościuszkowskiej, a przede wszystkim na skutek przeprowadzonej przez Rosjan 4 listopada 1794 roku Rzezi Pragi. W ciągu jednego dnia wymordowano wówczas 20 tysięcy osób. W wieku XIX Praga rozwijała się swobodnie. Wybudowano wtedy most Kierbedzia, dworce Brzeski i Petersburski oraz linię tramwaju konnego, który łączył Pragę z lewą stroną Wisły. Praska zabudowa została tylko nieznacznie zniszczona w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego zachowała się zdecydowana większość jej dawnej zabudowy. Dlatego też Pragę nazywa się niekiedy skansenem dawnej Warszawy. Na pewno jest to najlepiej zachowany zespół przedwojennej zabudowy stolicy. Wszystko to czyni Pragę tak wyjątkową.

Dzisiaj Praga dzieli się na Pragę Północ i Pragę Południe. Niekiedy w skład potocznie rozumianej Pragi zalicza się również i inne dzielnice: Targówek, Białołękę, Wawer czy Rembertów.

Zapraszamy na Pragę! – OPTIMUM – Biuro rachunkowe Warszawa Praga Południe